maj 252013
 

Raport BIKW odpowiedzi na często powtarzające się pytania dziś zajmiemy się tematem BIK. Co to jest Raport BIK? Zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących zobowiązań klientów banków i SKOK-ów. W bazie danych BIK są rejestrowane wszystkie zobowiązania klientów (także poręczenia) i terminowość spłat każdej raty.

Banki standardowo wykorzystują raport BIK jako jeden z elementów wspomagających podejmowanie decyzji kredytowych, określający wiarygodność kredytobiorcy.

Jeśli masz zamiar zaciągnąć kredyt hipoteczny, a nie jesteś pewien swojej historii kredytowej, powinieneś zamówić sobie indywidualny raport. Jak się do tego zabrać?

Raport BIK

Raport BIK jest dostępny na www.bik.pl. Po wejściu na stronę i kliknięciu linku ‚Raport PLUS’ system intuicyjnie przeprowadzi nas po zamówieniu, aż do wygenerowania wniosku. Wniosek należy wydrukować, podpisać i wysłać do siedziby BIK. Po opłaceniu odpowiedniej kwoty na wskazane konto pozostaje nam poczekać kilka dni, aż otrzymamy raport pocztą.

Po otrzymaniu raportu można z niego wyczytać wiele informacji. Mianowicie Raport BIK pokazuje:

  • ile masz sumarycznie zobowiązań, tj. kredytów, kont bankowych, kart kredytowych, limitów kredytowych…
  • czy masz zobowiązania zamknięte (nieaktywne),
  • ile zapytań wykonały banki w ostatnim okresie – częsta ilość zapytań może być powodem odmowy kredytu, bo oznacza, że składasz wnioski w różnych bankach, a żaden nie chce Ci go udzielić.
  • historia obsługi każdego zobowiązania. Widnieją tu wszystkie nasze zobowiązania kredytowe, każda rata, ile dni po terminie, wszystko…

Od niedawna istnieje możliwość pobrania raportu on-line za pośrednictwem konta internetowego. Taką możliwość oferują na dziś dwa banki: PKO BP oraz Meritum Bank ICB. Aby uzyskać raport on-line wystarczy zalogować się do konta internetowego i wybrać odpowiednią funkcjonalność. Taka forma znacząco skraca czas oczekiwania oraz jest nieznacznie tańsza.

Arkadiusz Kaniuk

doradca kredytowy

 Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagane)


2 + = 7

Możesz użyć również HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


© 2011 Blog - KredytMaster.pl Serwis - KredytMaster.pl Polityka prywatności cookies