wrz. 212011
 

weź dopłatęCo się zmienia?

31.08.2011 weszła w życie znowelizowana ustawa regulująca zasady udzielania dopłat w rządowym programie „Rodzina na Swoim”.

Podstawowym założeniem nowelizacji jest ograniczenie dostępu do programu, a w konsekwencji jego wygaszenie do końca 2012 roku. Dlaczego? Jest kryzys, a program kosztuje budżet Państwa ok. 1,5 mld rocznie!

Ograniczeniom poddano wiek kredytobiorców (max 35 lat), cenę metra kwadratowego kupowanego mieszkania i parę innych istotnych elementów. Na osłodę,  że nie tylko ograniczenia, dodano do grona uprawnionych ze skorzystania z programu „singli” z maksymalną powierzchnią nabywanego mieszkania 50 m. kw., przy czy dopłatą jest objęte do 30 m.kw.

Tabela poniżej pokazuje aktualne limity ceny metra kwadratowego mieszkania w poszczególnych województwach.

Źródło: www.bgk.pl

Jak widać ceny w większości miast są nieosiągalne. Pozostają nieruchomości na tzw. prowincji lub w kiepskim stanie – do remontu. Oczywiście, jeśli chcielibyśmy wziąć kredyt na ten remont, to zrobimy to standardowym kredytem mieszkaniowym.

Mały paradoks

Pierwotną ideą powstania programu „Rodzina na Swoim” było, z założenia, wsparcie tych, którym jest ciężko wystartować w samodzielne życie i kupić swoje pierwsze mieszkanie.

Zmiany w programie powodują, że o wiele trudniejszy stał się dostęp do zakupu mieszkań, szczególnie na rynku wtórnym i w większych miastach, natomiast nadal jest dostępne wsparcie dla chcących wybudować swój własny dom. Ceny wybudowania metra kwadratowego domu mieszczą się w większości wyznaczonych limitów.

 

Wniosek  – zamiast kupować mieszkanie – budujmy domy. Z dopłatą!

Arkadiusz Kaniuk

doradca kredytowy

 Zostaw odpowiedź

Możesz użyć również HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(wymagane)

(wymagane)

Wpisz właściwą liczbę *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


© 2011 Blog - KredytMaster.pl KredytMaster.pl Polityka prywatności cookies